Modern Enderûn Sizi Bekliyor…

Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü (TODAİE), 1952 yılında Türkiye Cumhuriyeti ile Birleşmiş Milletler arasında imzalanan teknik yardım anlaşması çerçevesinde kurulmuştur. 64. kuruluş yılını idrak ettiğimiz TODAİE, yalnızca ülkemizin değil, Türkiye`nin yakın coğrafyasını oluşturan Ortadoğu, Balkan ve Kafkas coğrafyasının en güçlü ve saygın kamu yönetimi enstitüsü vasfını kazanmıştır.

TODAİE yalnızca teorik bilginin verildiği bir akademik kurum değil, aynı zamanda bürokrasinin deneyim paylaşım merkezi olma hüviyetine sahiptir.

TODAİE, kamu yönetimine yönelik olarak eğitim, araştırma ve yayın faaliyetleri ile ülkemizde ve Dünyada son derece saygın bir yere sahiptir. Enstitü`nün yüksek lisans programları, Avrupa Kamu Yönetimi Akreditasyon Birliği tarafından akredite edilen Türkiye`deki tek yüksek lisans programıdır. Aynı biçimde Enstitü`nün altı dergisinden biri olan Amme İdaresi Dergisi, SSCI tarafından endekslenmektedir. Enstitünün araştırma faaliyetleri kamu yönetimine yön vericidir. TODAİE, günümüzde ülkemiz ve yakın coğrafyasının Modern Enderûn`u olma vasfını kazanmıştır. Bu doğrultuda, TODAİE 2015 yılı başında, Azerbaycan`da Devlet İdarecilik Akademisi ile birlikte Azerbaycan Kamu Bürokrasine yönelik olarak Kafkasya Kamu Yönetimi Araştırma ve Eğitim Merkezini hayata geçirmiştir. Enstitümüz, geçtiğimiz iki yıl içerisinde, Türkçe Göç Yönetimi ve Afet Yönetimi yüksek lisans programları yanında İngilizce dilinde eğitim veren Internatıonal Advanced Public Executive Master Programme (APEP) ve Political Science and Public Administration PhD. Programme`ı açmıştır. 2015-2016 Akademik yılında, 340`a yakın kamu görevlisi yüksek lisans ve doktora programlarına kayıt yaptırmış, bunlardan 40`ı 12 dost ve kardeş ülkedendir.

Ülkemiz ve dost-kardeş ülkelerin üst düzey yönetici adaylarını Enstitümüzde görmekten iftihar edeceğiz.

 

 

      Prof. Dr. Onur Ender ASLAN

       Genel Müdür